Home page > Aktuality > Poslanci výboru pro obranu podpořili mezinárodní cvičení Ample Strike s účastí aktivních záloh

Poslanci výboru pro obranu podpořili mezinárodní cvičení Ample Strike s účastí aktivních záloh

8.9.2016 • Cvičení Ample Strike 2016 probíhá již od 30. srpna 2016, více jak roční příprava řídícího štábu však nepřipustila do dnešního dne žádné komplikace. Na 22. základnu vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou se o tom včera přijeli přesvědčit poslanci výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Za účasti 16 členských a partnerských států NATO včetně České republiky probíhá výcvik tisícovky českých vojenských profesionálů, 292 vojáků zahraničních armád a 166 vojáků aktivní zálohy. Návštěvy u 22. vrtulníkového základny, kde sídlí řídící štáb cvičení, se zúčastnil předseda výboru pro obranu David Kádner, místopředsedové Bohuslav Chalupa a Ivan Gabal a poslanec Igor Jakubčík

 „Cvičení si za dobu své existence získalo obrovský kredit v zahraničí. V letošním roce zdokonalujeme procedury 27 týmů předsunutých leteckých návodčích ve spolupráci s osádkami 33 letounů,“ pronesl řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer v rámci úvodního brífinku pro delegaci poslanců výboru pro obranu.

Do cvičení se zapojily i aktivní zálohy

Poslanci měli možnost během své návštěvy shlédnout také společný výcvik profesionálních vojáků a aktivních záložníků. Ti v rámci cvičení Ample Strike 2016 střeží 22. základnu vrtulníkového letectva. Při ochraně perimetru se vojáci ocitli pod palbou protivníka, který měl svůj útok dobře naplánován. Velitel strážní roty si musel vyžádat předsunutého leteckého návodčího, kterého čekal náročný úkol – zahájení procedur navedení leteckých prostředků na cíl.

„Společný výcvik příslušníků aktivní zálohy a vojáků z povolání je nezbytným. Já jsem se dnes přesvědčil, že aktivní záložníci se plnohodnotně podílejí na úkolech v rámci tak rozsáhlého a významného cvičení, jakým Ample Strike 2016 bezesporu je,“ pronesl velitel Vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Jaromír Šebesta.

Poslanci kvitují, jak armáda zvládá společný výcvik aliančních jednotek

„Jako zákonodárci neseme zodpovědnost za obranyschopnost našeho státu. Jsem velice rád, že naše republika dokáže podpořit výcvik aliančních a partnerských jednotek v takovém rozsahu,“ pronesl v průběhu návštěvy předseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky David Kádner. Všichni přítomní poslanci pak v průběhu dopoledního programu vyjádřili podporu největšímu letošnímu mezinárodnímu cvičení na území České republiky, které je plně v gesci Armády České republiky.

Od pondělí 5. září v rámci prováděcí částí cvičení je zapojeno celkem 23 kusů zahraniční letecké techniky a 10 letounů a vrtulníků Vzdušných sil AČR. Počet 1 500 cvičících tvoří konečných 292 vojáků zahraničních armád a 166 vojáků aktivní zálohy až 1 116 českých vojáků. Nutno podotknout, že celé cvičení podporují i další armádní útvary:  např. řídící letového provozu na leteckých základnách, logistická a inženýrská služba, dozorčí a strážní služba či pracovníci centra uvědomování z 26. pluku velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi.

Autor: kapitán Tomáš Maruščák, vedoucí tiskového a informačního střediska Ample Strike 2016

Fotogalerie

Nahoru